Moj svet, čist planet | Pogovor z Mojco Bernik

Moj svet, čist planet

Če je prejšnja vroča poletna nedelja prinesla Silvio in pogovor o menstrualnih izdelkih za večkratno uporabo, sem se to vročo poletno nedeljo pogovarjala z Mojco o tem, kako začeti živeti brez odpadkov in o tem, kaj bo ponujala v svoji trgovinici, imenovani Moj svet, čist planet.

 

Odpiraš trgovino z izdelki brez embalaže (Moj svet, čist planet). Kaj boš ponujala?

Odpiram trgovino z rabljenimi oblačili za odrasle. Zraven bom ponujala izdelke, ki pripomorejo k čistejšemu okolju in so trajnostni. Imela bom trgovino brez plastike, nekaj embalaže bo, vendar bo ta kartonasta, steklena in jeklena. Trgovina bo podpirala Zero Waste slog življenja.

moj svet čist planet 1

Kakšne so po tvojem prednosti trgovine brez embalaže pred navadno trgovino, kot je Spar, Mercator … ?

V prvi vrsti vsekakor ta, da ne delamo smeti 😊. Ko kupujemo v navadnih trgovinah, kupimo poleg izdelka tudi embalažo. Sedaj je ne vidim več kot embalažo, ampak v prvi vrsti kot smet, ki jo je potrebno potem tudi odnesti iz stanovanja.

V trgovini brez embalaže kupiš tisto, kar potrebuješ, ne kupuješ popustov in barve embalaže, ki te pritegne. Dobiš selektivni vid, kjer vidiš samo izdelke, ki so brez pakiranja in tako kupiš res najosnovnejše. Ne kupuješ več izdelkov samo zato, ker so znižani, ne kupuješ vnaprej in vsak nakup dobro premisliš.

Na kakšne ovire si naletela oziroma najpogosteje naletiš pri odpiranju trgovine?

Ko sem se odločila, da bom odprla trgovino brez odpadkov, sem izhajala iz sebe. Iz tega, kaj iščem v okolici Nove Gorice in tega ne dobim. Trgovke v bližini mojega bloka in gospe iz bližnje trgovinice s sadjem in zelenjavo so se že navadile, da hodim po nakupih s svojimi vrečkami in steklenimi. Težava je nastala pri kupovanju pripomočkov za dom brez odpadkov, kot je toaletni papir, ki ni ovit v plastiko, pa bambusove zobne ščetke, jekleničke in menstrualne skodelice. Vem, vse to se dobi na internetu… vendar pride zraven poštnega paketa tudi veliko embalaže.

Imela sem idejo, da bi v svoji trgovini Moj svet, čist planet ponujala hrano v takoimenovanih rinfuzah. Imela bi tudi delikatesno ponudbo mlečnih izdelkov, vendar je naš HACCAP sistem zelo strog. V primeru odprtih produktov še toliko bolj. Želja ni usahnila, vendar bo morala še dozoreti do naslednje faze.

V trgovini Moj svet, čist planet bom poleg pripomočkov, ki so trajnostni, prodajala tudi kozmetične izdelke, ki jih izdelujejo v Lokavcu pri Ajdovščini (blizu mojega rojstnega kraja), mila, hidrolate, eterična olja, kreme itd, ki niso v plastični embalaži ter čistila v točilni postaji (taki kot v Vrhniki v Depoju). Za tiste, ki si sami naredijo deodorant, zobno pasto ter še kaj, pa sestavine na rinfuzo.

Ko sem se omejila samo na kozmetične izdelke brez embalaže, je (kot pri hrani) tudi tukaj inšpekcija postavila nekaj opozoril, ki se jih moram držat, saj morajo biti zagotovljeni higienski standardi in vodeni roki trajanja.

Moj svet, čist planet
Moj svet, čist planet | Mojčin hladilnik (skoraj) brez plastike.
Verjetno se tudi sama trudiš živeti brez odpadkov. Kateri je zate pripomoček, brez katerega ne moreš?

Vsak začetek je sprememba in zahteva nekaj volje. Spoznali sva se na dogodku Ne Viola, zeleno!, na delavnici izdelave vrečk iz majic in takrat si mi med pogovorom povedala za nekaj »trikov«, kako si poenostaviti zero waste življenje, takrat sem bila svež začetnik in lahko bi rekla tudi samouk. Predstavila si mi knjigo Dom brez odpadkov, ki je za moje pojme kar biblija »zero-waste-ništva« in mi s tem pomagala odgovoriti na veliko vprašanj. Bea v knjigi razloži vse osnove in predvsem ozavesti, kako lahko en sam naredi spremembo.

Tako kot Bea v knjigi govori, da se svoji najljubši kremi za obraz ni odrekla, sem tudi sama iskala način, kako opravičim embalažo izdelka, ki mi je zelo všeč. Tako še naprej kupujem svojo najljubšo kremo v embalaži, ki je steklena, ko končam lonček, pa vanj dam doma narejen deodorant ali zobno pasto ter ga podarim prijateljicam.

Kakšen je odziv, ko družinskim članom ali prijateljem predlagaš kakšno zero waste rešitev?

Sem oseba, ki svojega mnenja ne vsiljujem. Vsak ima svoje odločitve. Opazila sem, da se ljudje, ko jim povem za svoj način življenja, začnejo takoj izgovarjati in opravičevati, koliko in kaj ločujejo. Oseb ne obsojam, vsak naj se potrudi po svojih močeh, korak za korakom. Mogoče je knjiga Dom brez odpadkov toliko bolj realna, ker je tudi pisateljica delala iste napake kot jih dela sedaj večina. Važno je, da se enkrat začne.

Opazila sem, da smo največkrat ženske tiste, ki v družini začnejo zero waste življenski slog, vendar mora vsa družina prispevati k temu, da se v dom ne nosi smeti. In za to je potrebna volja. Zero waste življenski slog ni za ljudi, ki se jim ne da.

moj svet čist planet 2     moj svet čist planet 3

Kaj bi svetovala nekomu, ki šele začenja živeti brez odpadkov?

Svetovala bi, da se poveže s podobno mislečimi ljudmi, ker je vsak začetek težak. Imamo veliko možnosti; skupine na fb-ju, posnetki na youtubu, sledenje blogu, kot je Manj smeti – Manj skrbi … Naj si prebere »biblijo« in naj vztraja, ker je vredno.

Danes neseš v trgovino s seboj vrečko, drugič zamenjaš plastenko vode s stekleno ali jekleničko, potem kupiš hrano brez embalaže, naslednjič namesto tekočega šampona tistega v trdem stanju … postopoma in korak za korakom.

Kot je rekel Dalai Lama: Če misliš, da si premajhen, da bi povzročil spremembo, poskusi spati v sobi s komarjem.

Hvala, Martina, za vprašanja in se vidimo na otvoritvi.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.