Izdelava vrečke za malico | Kako uporabiti plastične vrečke

Vrečka 4     Vrečka 3

V ponedeljek smo praznovali dan brez plastičnih vrečk. Ste se pridružili in vsaj enkrat po nakupih odšli s svojo vrečko? Jaz sem se. Najraje nakupujem z vrečko, predelano iz dežnika. Sadje oziroma zelenjavo nadevam v vrečko iz zavese, kruh pa v bombažno vrečko, v kateri sem nekoč kupila pralne oreščke. 

Vrečke so super tudi za prenašanje malice. Vsaj meni, ki v že tako natlačenem rukzaku običajno nimam prostora še za lunchbox.

Plastičnim vrečkam se danes žal težko izognemo. Lahko pa jih z nekaj truda predelamo v luštne vrečke za malico.

Potrebujemo stare, neuporabne hlače, večjo nakupovalno vrečko, likalnik, peki papir, šivanko, sukanec in škarje.

  1. Spodnji del hlač odrežemo približno 25 centimetrov visoko. Ta del obdržimo, hlače pospravimo.
  2. Odrezani del s flomastrom obrišemo na nakupovalno vrečko, na obe plasti.
  3. Odrezani del hlač obrnemo na notranjo stran in spodnjo (večjo) odprtino zašijemo.
  4. Iz vrečke izrežemo obrisano obliko + kak centimeter roba.
  5. Na in pod plastiko položimo peki papir in z likalnikom “sešijemo” robove plastične vrečke, ki smo jo ravnokar izrezali – le zgoraj pustimo odprtino, tako kot pri odrezanem delu hlačnice.
  6. Na eno stran vrečke iz blaga našijemo elastiko, na drugo pa gumb. Preverimo, ali se jo bo dalo lepo zapreti: zgoraj jo zvijemo kot škrnicelj ter poskušamo elastiko zapeti za gumb.
  7. Plastično vrečko obrnemo tako, da je poslikana plast na notranji strani in jo damo v vrečko iz blaga.
  8. Rob zgornje odprtine zunanje vrečke zapognemo čez rob notranje vrečke in zašijemo.
  9. Našo novo vrečko poljubno okrasimo (če bomo okraske nanjo prišili, to storimo pred korakom 7., saj lahko v nasprotnem primeru s šivanko prebodemo plastiko, ki se bo začela trgati).
  10. V vrečko pospravimo malico.

 

In to je vse. Če ste vsaj približno spretni s šivanko, bo cel projekt vzel približno eno uro – še manj, če boste šivali s šivalnim strojem. Vrečko je enostavno uporabljati in enostavno čistiti – notranjo plast po uporabi obrišemo z mokro krpo in jo potegnemo ven, da se posuši.

Vanjo lahko pospravimo različne stvari: super se obnese pri prenašanju sendvičev, sadja in suhih prigrizkov ter kot dodatna zaščitna plast, če si na primer v steklenem kozarčku s seboj nesemo kosmiče. V svojo sem pospravila tudi že mokre kopalke in enkrat celo moker dežnik.

Kako dolgo vrečka zdrži? Jaz svojo redno uporabljam že dva meseca, pa je še vedno kot nova. Večna seveda ni, bo pa verjetno uporabna še nekaj let. Glede na to, da je izdelana iz materialov, ki bi sicer šli v smeti, je to več kot odlično.

Če bi radi podaljšali življenjsko dobo vrečke, notranjo plast naredite malo drugače. Plastičnim vrečkam odrežite dno in ročaje ter jih zložite eno na drugo. Nad in podnje položite peki papir in jih polikajte, da se spojijo. Na tako nastalo debelejše “blago” dvakrat obrišite odrezano hlačnico (korak 2), izrežite in sešijte. Vsi ostali koraki so enaki kot prej.

Vrečka 2     Vrečka 1

Pa veliko veselja ob ustvarjanju vam želim!

* Vse fotografije v tej objavi, razen prvih in zadnjih dveh, so last Sabine Čarman. Objavljeno z dovoljenjem.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.