Pred kratkim sem spoznala osebo, ki dokazuje, da gresta dobrodelnost in skrb za okolje z roko v roki. Enajstazija je dekle, ki iz recikliranih materialov ustvarja uporabne izdelke, ki jih nato podari v zameno za donacijo izbrani dobrodelni organizaciji. V veselje mi je, da lahko njo in njeno delo predstavim na Manj smeti – Manj skrbi. Najprej mi je odgovorila na par vprašanj, nato pa je posnela še kratek video, kako je izdelovala nahrbtnike v prvi “rundi” svojega dobrodelnega projekta.
Zakaj želja po anonimnosti?
Moja želja po anonimnosti izhaja iz dveh aspektov, tako sebičnega kot altruističnega. Sebični aspekt je, da se ukvarjam s poklicem, ki nima zveze z ročnimi spretnostmi ali nevladnimi organizacijami, in v katerem pričakujem, da bodo ljudje občasno »poguglali« moje ime. Posledično ne želim, da se ta dva dela mojega življenja mešata. Na eni strani, da me kdorkoli v poklicnem življenju ne bi jemal resno zaradi aktivnosti v mojem prostem času, in na drugi strani, da bi mi kdorkoli očital, da si z dobrodelnostjo delam kakršnokoli »reklamo«.
Nenazadnje pa v razkritju svojega imena ne vidim nobene dodane vrednosti. Mislim, da namen dobrodelnosti ni, da se človek hvali s tem, kaj vse počne na humanitarnem področju. Če imaš namen pomagati, pomagaj, brez samopromocije in jemanja zaslug. In najbolj »čista« verzija dobrodelnosti se mi zdi prav tista, ki je anonimna in posledično niti implicitno ne pričakuje ničesar v zameno.
Je pa res, da če ima kdo preveč časa, se bo najverjetneje lahko dokopal do mojega imena in identitete. Ne trudim se ju aktivno skrivati, zgolj na pladnju ju ne ponujam. ?
V prvi rundi si delala nahrbtnike. Koliko si jih »prodala?«
Od prve runde je minilo približno 14 dni. V tem času sem »prodala« dva nahrbtnika in en darilni bon. Naslednjo kolekcijo objavljam 11. junija in upam, da bo z vsakim novim mesecem, ko se bo ponudba širila, zanimanja več.
So ljudje navdušeni nad idejo, da bi nekaj kupili in v zameno donirali?
Zaenkrat sem prejela zgolj pozitivne odzive. Nihče še ni predstavil kakšne kritike ali pomisleka. O zasnovi koncepta sem razmišljala zelo dolgo in sem se trudila, da je sistem zastavljen tako, da je čim manj prostora za dvome in pomisleke. Načeloma sem mnenja, da bi vsaka vzpodbuda za donacije (v tem primeru s prejemom unikatnega izdelka), morala biti dobrodošla. Tako s strani donatorjev kot prejemnikov donacij.
Kakšen bo tvoj naslednji projekt? Kaj boš izdelovala?
Junijski projekt je že zaključen, trenutno sem v procesu izdelave julijskega. Trudila se bom, da bodo mesečne kolekcije relativno raznolike, od tekstilnih izdelkov, nakita, kozmetike in tako dalje. Odprta sem tudi za predloge projektov, saj je namen, da so izdelki všeč čim večjemu krogu ljudi. Če je predlog v moji moči in okviru mojih sposobnosti, ga bom z veseljem upoštevala. Junijski projekt je na temo nakita, kaj konkretno bo, pa si boste lahko ogledali 11. junija na moji spletni strani in socialnih omrežjih.
Vabiš k sodelovanju tudi druge ustvarjalce?
Seveda vabim. Ravno prej nekaj dnevi sem ustvarila rubriko »gostujoči ustvarjalci«, kjer trenutno že gostim gospo, ki mi je pisala z željo po sodelovanju.
Imaš kakšne pogoje, če se ti želijo pridružiti?
Zaenkrat je edini pogoj, da se izdelki ponudijo v zameno za donacijo, seveda pa je kasneje podrobnejši način sodelovanja lahko stvar dogovora. Več kot nas je, bolj lahko pomagamo in v dobrodelnosti po mojem mnenju ni prostora za omejevanje konkurence. ?
Tako. Več o Enajstazijinem projektu najdeš na njeni spletni strani www.enajstazija.com. Kot je omenila, bo novo kolekcijo izdelkov (tokrat na temo nakita) objavila 11. junija. Takole pa izgleda njen ustvarjalni proces (P. S.: če bi si kdo želel po teh navodilih izdelati svoj nahrbtnik, verjetno ne bo jezna 🙂 ):
Naslednjo nedeljo se bom pogovarjala z Barbaro izpod cvetoče češnje, ki bo za nas pripravila super zero waste pripravek za nego kože 🙂